اگر اهل سفر به کشورهای خارجی باشید احتمالا قبلا اصطلاح پیکاپ یه گوشتان خورده است. با توجه به مشکلات دیپلماتیک کشورمان در حال حاضر برخی از کشورها در ایران دارای سفارت‌خانه نیستند و به همین دلیل آن دسته از شهروندان ایرانی که قصد سفر به این کشورها را داشته باشند مجبور خواهند بود تا برای اخذ ویزای چنین کشورهایی به سفارت آن‌ها در سایر کشورها مراجعه نمایند. مسلما انجام چنین کاری مستلزم انجام هزینه چندباره به منظور سفر و اقامت در هتل است. به منظور حل این مشکل خدماتی تحت عنوان پیکاپ پاسپورت ارائه می‌شود که از طریق آن می‌توانید هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

پیکاپ به چه معنی است؟

کلمه پیکاپ (Pickup) در اصطلاح انگلیسی به معنی برداشتن و یا تحویل گرفتن چیزی و یا کسی است. اما در صنعت توریسم و مهاجرت این کلمه معنی دیگری دارد. برای ورود به کشورهای دیگر نیاز به اخذ ویزا و به بیان دیگر اجازه ورود خواهید داشت.

برای اخذ این اجازه ورود، باید با در دست داشتن مدارک خود برای مصاحبه به سفارت کشور مربوطه در ایران مراجعه نمایید و در صورت تایید شخص مصاحبه کننده در سفارت مدنظر، ویزای شما به مرحله ثبت خواهد رسید و پس از درج مهر ویزا در پاسپورت می‌توانید برای سفر آماده شوید. اما گاهی برای اخذ ویزای بعضی از کشورها (به دلیل تعطیلی سفارتخانه و یا کنسولگری مدنظر) ملزم به مراجعه به یک کشور واسطه هستید. بعد از انجام مصاحبه در سفارت کشور واسطه و انجام بررسی‌های لازم نتیجه درخواست ویزا به شخص متقاضی اطلاع داده خواهد شد.

در صورتی که درخواست متقاضی مورد قبول واقع شده باشد لازم است که وی پاسپورت خود را جهت درج ویزا در سریع‌ترین زمان ممکن به سفارت مربوطه تحویل دهد. با توجه به این که جهت درج ویزا در پاسپورت حضور شخص متقاضی ویزا الزامی نیست این امکان وجود دارد تا این کار از طریق نماینده قانونی شخص انجام بگیرد. این پروسه که شامل تحویل پاسپورت به سفارت توسط نماینده و برگرداندن آن به متقاضی است اصطلاحا پیکاپ پاسپورت گفته می‌شود.